ŞOK GAZETESİ

Your avatar
DI
diegoluiz

Şok, Türkiye'de yayımlanan günlük gazete. 9 Ocak 2002 tarihinde Dinç Bilgin tarafından yayına başladı. Daha sonra Sabah gazetesi ile birlikte Turgay Ciner tarafından satın alındı. 4 Nisan 2004'te ise ABC Medya tarafından satın alındı. Hâlen bağımsız yarı muhalif bir gazete olarak yayıncılığa devam etmektedir. Fiyatı 75 kuruştur.

Bursa’nın daği ilçelerinden Orhaneli Başköy’de bulunan mermer ocakları, köylülerin verdiği mücadele sonunda kapatılmıştı. Ancak bölgede oluşan devasa büyüklükteki çukur can güvenliğini tehdit ediyor. Birçok hayvan, tamamen suyla dolan 35 metrelik çukura düşüp öldü. Başköy Muhtarı Hasan Acar, ”Doğayı tahrip edip gittiler. Hacının etrafında hiçbir önlem yok. Çocuklarımızın boğulmasından korkuyoruz. Ya bu havuzu doldursunlar ya da etrafını tel örgüyle çevirsinler” dedi.

Ruhsar Pekcan ve eşinin, Nanoksia Biyoteknoloji isimli şirketi var. Pekcan, başında olduğu Ticaret Bakanlığı’na bu şirketinden dezenfektan aldırmıştı. Satış ortaya çıkınca da bakanlık görevinden alınmıştı. Pekcan’ın şirketine devletin de destek verdiği anlaşıldı.

 Onlar bir üniversite hastanesinin kadın sağlık işçileri. Aldıkları ücret sadece 2 bin 800 TL ve 3 yıldır aynı. Bulaşıkçılık gibi ek işlerle geçiniyorlardı, pandemide ek işler durdu. Üstelik şef, amir başta olmak üzere erkek tacizine ses çıkarmanın bedeli sürgün ve daha çok iş yükü Faturalar el ele, baş başa, borç da gırtlağa kadar” diyen kadın işçiler yoksulluklarına da yoğun tempo, psikolojik baskı, hakaret ve taciz koşullarına da öfkeliler. Yaşadıkları tüm kötü koşullara karşın çıkış yolunu birliktelikte gören kadınlar şimdi direnişteler. Bıktık artık 3 yıldır zam yapılmıyor.

İYİ Partili Durmuş Yılmaz, Hazine ile Merkez Bankası arasındaki protokol ile hukukun ve Merkez Bankası’nın birikimlerinin kenara itildiğini vurguladı. İşlemlerin ”kesinlikle suç” olduğunu belirten Yılmaz, ”Zararı görmüşler, kılıf uydurmaya çalışmalar. Bütün kayıtlar açıklanmalı” dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Kavcıoğlu’nun ”Rezerv kaybımız yok, sadece yer değiştirdi” sözlerine tepki gösterdi.

 

 

Keep discovering on Mamby:

If you liked this post, you may also be interested in...
O
Information Work with us Contact Terms and Conditions FAQs
© 2021, Mamby Investments