Sabah Gazetesi

Your avatar
JO
jonnybravo

İzmir’in Yeni Asır gazetesini, Türkiye çapında gazete haline getirme girişiminin sonuç vermemesinden sonra, bu grubun başındaki Dinç Bilgin’in sahipliğinde Sabah Yayıncılık A. Ş. bünyesinde İstanbul’da hazırlanıp tüm Türkiye’de yayımlanmaya başlandı. İlk sayısı 22 Nisan 1985’te çıkan Sabah Gazetesi’nin ilk Genel Yayın Yönetmeni Rahmi Turan’dır. Daha sonra Zafer Mutlu yönetiminde çıkan Sabah, ileriki yıllarda Ergün Babahan, Ufuk Güldemir ve Tayfun Devecioğlu tarafından da yönetilmiştir. 2000 yılında gazeteye Ciner Grubu ortak olarak girmiş ve zaman zaman kesintili geçen bu ortaklık bir sürecinin sonunda da 3 Mayıs 2005 tarihinde Ciner’in de ortak olduğu Merkez Grubu tarafından satın alınmıştır. 2 Ocak 2006 itibarıyla Genel Yayın Yönetmenliğine Fatih Altaylı getirildi. Ancak 2 Nisan 2007 itibarıyla Sabah gazetesine borçları dolayısıyla TMSF tarafından el konuldu. Sabah ile ATV ortak ihalesi 7 Kasım 2007’de yapıldı. İhalede açılış bedeli de 1.1 milyar dolar olarak belirlendi. 22 Nisan 2008’de Çalık Holding’e satışı onaylandı.

 

Kurumlar Vergisi borcu ödemelerini yapmak üzere bankalara gidecek olanların belgelerini göstermeleri ve şirket ile ödeme yapılacak banka güzergahında kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak. Şehirlerarası seyahat izne tabi tutulurken, Kargo, lojistik, nakliye gibi faaliyetlerde bulunan, şoför, muavin, hostes gibi görevlilerin, yük ve yolcu taşımacılığı yapılan araçlarla şehirler arası seyahatleri için izin belgesi almaları şart olmayacak. Vergi borcu ödeyene kısıtlama yok.

 

AVİM Başkanı Emekli Büyükelçi Alev Kılıç, Türkiye’nin Ermeni meselesindeki tutumunda hukuki ve tarihi olarak son derece haklı olduğunu, uluslararası kamuoyunda çekineceği ve korkması gerektiren bir durum olmadığını ifade etti. Kılıç, ”Türkiye’nin bu meselede savunmada kalmasına da gerek yoktur. Tam tersine Türkiye’nin bundan sonra hesap verecek değil, hesap soracak durumda olmasını işlersek, 1915 olayları konusunda daha da rahat ederiz” dedi. Vergi borcu ödeyene kısıtlama yok.

 

1 Mayıs etkinlikleri, kapanma nedeniyle dün yapıldı. 1977’de katledilenler için Kazancı Yokuşu’nda yapılan anmada konuşan DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, ”Onların mücadele bayrakları bizde” dedi. İzmir’de pankart açmak isteyen gruptan beş kişi yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Ankara’da yapılan basın açıklamasının ardından dağılan gruba polis biber gazıyla müdahale etti, yaralananlar oldu.

 

Keep discovering on Mamby:

If you liked this post, you may also be interested in...
O
Information Work with us Contact Terms and Conditions FAQs
© 2021, Mamby Investments